Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Bruyere.pl
Podręcznik O fajkach Akcesoria Tytonie Galeria Strefa Bruyere Cafeteria

Fajka w wojskuO słabościach dżentelmenów 


Centrum Handlu Hurtowego - baner
Fajka a zdrowie

Przetłumaczył Jacek Schmidt

 Jacek Schmidt

"Ryzykowny interes czy zwyczajna przyjemność?"
Autor: Mark Beale, MD
Tłumaczenie: Jacek Schmidt
Publikacja na stronach:
www.pipeable.org

        Stając na rozstajnych drogach: palić, czy nie palić, powinniśmy nauczyć się oceniać potencjalne ryzyko i korzyści. Na nieszczęście dane naukowe próbujące ustalić w liczbach ryzyko palenia fajki są rzadkością. W 1964 roku Surgeon General (lekarz naczelny) Stanów Zjednoczonych opublikował raport na temat używania tytoniu. Raport ten, określający niebezpieczeństwo palenia papierosów - choroby serca, płuc, wzrastające ryzyko raka, powiększył obawy społeczeństwa amerykańskiego, co do konsekwencji zdrowotnych wynikających z palenia.
Raport ten potwierdził, że palenie papierosów może być niebezpieczne dla zdrowia.

        Raporty traktujące o palaczach fajki twierdziły zaś, iż żyją oni dłużej niż średnia życia całej populacji ludzkiej. W szczególności raport z 1979 roku informował, że odsetek śmiertelności wśród palaczy fajki podniósł się nieco w stosunku do niepalących, ale efekt ten był marginalny w porównaniu do palaczy papierosów. Palacze fajki palący cztery fajki i mniej na dzień mieli mniejszą śmiertelność w porównaniu do niepalących.

        Następny znaczący raport, opublikowany przez naczelnego lekarza USA w 1982 roku, zawierał konkluzję, iż palacze fajki mają 2 do 4,3 razy większe ryzyko zachorowania na raka płuc niż niepalący. Raport ten nie różnicował palących fajkę na zaciągających się i nie zaciągających się.

        Inne interesujące studium rodem ze Szwecji dotyczące bliźniaków informowało, iż bliźniacy palący fajkę żyją dłużej niż niepalący. Ten sam raport wskazywał na duży odsetek śmiertelności wśród bliźniaków palących papierosy w porównaniu do niepalących. 

        Oczywiście jest dużo innych zagrożeń niż śmierć. Dla palaczy fajki to np. choroby serca, chroniczne choroby płuc, rak wargi, języka i gardła. Największym z zagrożeń rakiem jest rak wargi. 

        Stary slogan reklamowy firmy Briggs Pipe Tobacco brzmi: "When a Feller Needs a Friend" - "Gdy przyjaciel potrzebuje przyjaciela"  - uwypukla psychologiczny aspekt palenia fajki. Fenomen palenia fajki jako komfort psychiczny można znaleźć również w innych hasłach reklamowych, np. "Relax with a Marxman" - "Odpocznij z Marxmanem". Obecnie zaadoptowany przez CICP (Międzynarodową Federację Klubów Fajkowych) jako "Relex with Your Pipe" - "Odpocznij z fajką", "Delektuj się fajką". Zaiste, jeśli porównujemy ryzyko i potencjalne korzyści płynące z palenia fajki, nie możemy pominąć psychologicznych aspektów tego hobby.

        Wielu palaczy fajki powie Ci, iż jedną z największych przyjemności w ich życiu jest znajdowanie przyjemności w paleniu ulubionego tytoniu w ulubionej fajce. Słowem kluczowym jest tu fraza "znajdowanie przyjemności" (ang. enjoy).

        Psychologiczne korzyści z palenia fajki opisywane były przez wielu znanych palaczy fajki: Marka Twaina, Alberta Einsteina. Einstein twierdził, że palenie fajki rozjaśniało mu umysł podczas pracy nad skomplikowanym fizycznym problemem. Wiele zdjęć pokazujących go przy pracy zawierało rytuał palenia jego ulubionych "billardów". Fajczarze często cytują jedno z jego powiedzeń: "Wierzę, iż palenie fajki przyczynia się do opanowania i obiektywnych sądów w stosunkach międzyludzkich."

        W późniejszych studiach dotyczących palaczy fajek możemy znaleźć, iż znajdowanie przyjemności w fajce, w umiarze, może przedłużyć życie, w analogii do twierdzenia, że umiarkowane picie alkoholu może ochronić przed rozwojem niektórych chorób serca. 

        Palenie fajki redukuje stres. Wielu naukowców wierzy, że stres jest jednym z głównych czynników zmniejszających żywotność, a każdy czynnik go zmniejszający powoduje przedłużenie życia.

        Raporty dotyczące czynników szkodliwych dla zdrowia uwypuklają tak zwane bierne palenie, przebywanie w dymie tytoniowym. Sugeruje to, by unikając tego zagrożenia palić fajkę w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. 

        Trudno jest dyskutować o zagrożeniach z kimś lubiącym palić fajkę, przede wszystkim, dlatego że trudno jest mówić o poprawności, bądź niepoprawności stylu życia.

Dr. Beale jest autorem książki "Secrets of Enjoyable Pipe Smoking" - "Sekrety Przyjemnego Palenia Fajki", Blue Moment Press, 1685-A Ben Sawyer Blvd, Mt. Pleasant, S.C. 29464, USA ($ 12.95)

Źródło tłumaczenia: http://www.fajka.pasje.pl


 

Główna Mapa Księga gości Praca Współpraca Prywatność Kontakt
Copyright © 2005 - cafebruyere
Design: Zama
All Rights Reserved by Aktima Partner
Webmaster: cafebruyere - cafe@bruyere.pl