Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Bruyere.pl
Podręcznik O fajkach Akcesoria Tytonie Galeria Strefa Bruyere Cafeteria

Fajka w wojsku | Fajka a zdrowie 


Centrum Handlu Hurtowego - baner
O słabościach dźentelmenów

obrazki/articles/Jack.jpg


autor: Jacek Schmidt

Fajkę kojarzono od zawsze z elegancją, stoickim spokojem, synonimem ekskluzywności. Palenie fajki to rytuał, na jaki mogą sobie pozwolić tylko ci, którzy mają spokój wewnętrzny, wystarczającą ilość wolnego czasu, chęć przeżycia niezapomnianych doznań towarzyszących paleniu fajki oraz ci, dla których palenie tytoniu nie jest nałogiem. Fajkę należy smakować, rozkoszując się powoli wydobywającym się z fajki dymem. Nie da się spalić tytoniu w pięć minut. Na to potrzeba przynajmniej pół godziny czasu wolnego od trosk codziennego dnia.

Wytrawny fajczarz posiada w swojej kolekcji kilka i więcej fajek. Pali tylko raz dziennie w jednej fajce, pozwalając jej później odpocząć. Do konkretnej fajki kładzie określonego typu tytoń, tak by uzyskać jak najlepsze odczucia smakowe wynikające z palenia.

Każde zapalenie fajki jest swoistym rytuałem. Najpierw wybieramy z kolekcji fajkę najbardziej odpowiadającą tytoniowi, który będzie palony, porze dnia, nastrojowi. Może to być w danej chwili fajka z prostym bądź wygiętym ustnikiem, o gładkiej, reflowanej lub nawet rzeźbionej główce, woskowana lub lakierowana, duża lub mała. Odmierzamy porcję tytoniu. Możemy tytoń rozkruszyć, tak by palił się bardziej równomiernie, z mniejszym prawdopodobieństwem zgaśnięcia fajki w chwili nieuwagi. Układamy go w fajce tak, by na dnie był luźno usypany, coraz ciaśniej ku górze. Wyrównujemy brzeg fajki ubijaczem (kołeczkiem drewnianym). Siadamy wygodnie w fotelu, bierzemy zapałki (jeśli zapalniczkę to specjalną, z bocznym wylotem ognia), zapalamy równomiernie całą powierzchnię tytoniu i... rozkoszujemy się dymem.

Chcąc dowiedzieć się jak najwięcej o fajkach, obejrzeć i kupić ciekawą fajkę, spróbować różnych tytoni, wreszcie zamówić konkretny tytoń lub fajkę z bogatej oferty umieszczonej w katalogu "Dan Pipe 2001" powinniśmy udać się do specjalistycznego sklepu, zwanego "trafiką". W każdym większym mieście powinien być taki sklep, w którym fachowa obsługa pokaże, doradzi i sprzeda fajkę, tytoń oraz akcesoria takie jak: ubijacze, wyciory, niezbędniki itp.

Jedną z wzorcowo prowadzonych trafik, zarówno pod względem wystroju wnętrza, jak i fachowości obsługi jest Gdański Salon Fajki "Tabak" mieszczący się na dworcu głównym PKP. Jak mówi właściciel salonu, Piotr Jakubowski, "można tam kupić wszystko, co była w stanie wymyśleć ludzkość w dziedzinie palenia i używania tytoniu". Trafiki znajdziemy również w Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Bydgoszczy, Gorzowie Wlkp. i innych .miastach, których nie sposób tutaj wymienić.

Fajczarze mają naturalną skłonność do zrzeszania się w kluby. Wynika to z tego, iż fajka to również kolekcjonerstwo. Aktywni fajczarze potrafią zgromadzić duże zbiory fajek wrzoścowych, z pianki morskiej, porcelany, glinianych oraz wykonanych z innych materiałów. Przykładem ogromnej kolekcji ok. 400 fajek z różnych epok i zakątków świata jest kolekcja Ryszarda Ćwiąkały - kolekcjonera z Poznańskiego Klubu Kolekcjonerów Fajek.

Kluby Fajkowe zrzeszają ludzi, którym nie wystarcza li tylko palenie fajki. Propagują oni "zdrowszy sposób palenia tytoniu", poznają ciekawych ludzi, wreszcie współzawodniczą w jak najdłuższym paleniu trzech gramów tytoniu na zawodach organizowanych przez kluby z Polski i Europy. Brać fajczarska zbiera się co roku na Mistrzostwach Świata by spróbować swoich sił w zdobyciu jak najlepszego miejsca w tych prestiżowych zawodach. W tym roku Drużynowe Mistrzostwa Świata odbyły się 14 października br. w Wielkiej Brytanii, w sali bankietowej Torów Wyścigów Konnych w Ascot. Polska wystawiła dwie drużyny: KKF Poznań i PC Łódź. KKF Poznań zajął zaszczytne 4 miejsce spośród 48 startujących drużyn. Wygrała drużyna włoska - Corsellini Pipa Club Firenze.

W ciągu roku odbywają się również zawody organizowane przez polskie kluby fajkowe. Co dwa lata odbywają się Mistrzostwa Polski, co roku Puchar Novotelu w Poznaniu, Turniej o Złotą Podkowę w Koninie i wiele innych. Zawody takie są nie tylko sprawdzianem umiejętności wolnego palenia. Pozwalają przejrzeć bogatą ofertę wystawiających się firm sprzedających fajki i tytoń fajkowy. To wreszcie okazja spotkania znajomych fajczarzy z Polski i zagranicy, poznania nowych ludzi, którym miła jest idea palenia fajki, jako sposobu na spokojne przejście przez życie.

Jacek Schmidt 

Tekst dla kwartalnika "Salon i Sypialnia" Nr 1/2002, str. 27, pt. O słabościach dżentelmenów

Źródło artkułu: http://www.fajka.pasje.pl


 

Główna Mapa Księga gości Praca Współpraca Prywatność Kontakt
Copyright © 2005 - cafebruyere
Design: Zama
All Rights Reserved by Aktima Partner
Webmaster: cafebruyere - cafe@bruyere.pl