Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Bruyere.pl
Podręcznik O fajkach Akcesoria Tytonie Galeria Strefa Bruyere Cafeteria

Flue-cured | Stoved Virginia | Burley | Maryland | Dark air-cured | Orientalne 
Latakia | Dark - fired | Perique | Rustica | Cavendish  
Sposób cięcia tytoniu 

Centrum Handlu Hurtowego - baner
Flue - cured

(40% światowej produkcji tytoni)


Flue - cured znany również jako "Bright" i "Virginia". Jest również używany w produkcji tytoni papierosowych. Duże liście wykorzystywane są w mieszankach fajkowych. Niektóre Brytyjskie papierosy posiadają 100% flue- cured.


Liście flue - cured charakteryzują się dużą zawartością nikotyny. Ten posmak jest tym mocniejszy im bardziej dojrzałe są liście, a wynika to z unikalnego procesu suszenia, powodującego powstanie reakcji chemicznych w suszonych liściach.


Kolor liści w trakcie suszenia zmienia się od cytrynowego poprzez pomarańczowy aż do mahoniowego. Liście są relatywnie duże w najszerszej ich częsci w porównaniu do innych tytoni. Właściwie wyhodowana roślina osiąga wysokość 100 do 130 cm (od 39 do 51 stóp - ang.) z 18 - 22 liśćmi nadającymi się do zbioru. Liście zbiera się gdy dojrzałe zaczynają chylić się ku ziemi.


Tytonie typu flue - cured rosną w przybliżeniu w około 75 krajach od Nowej Zelandii do Niemiec. Głównymi świtowymi producentami są: Chiny, Stany Zjednoczone, Brazylia, Indie i Zimbabwe.


Flue - cured rośnie ponadto w 6 stanach Ameryki w tym: Virginii, Północnej i Południowej Carolinie , Georgii i Florydzie oraz w niewielkich ilościach na terenie Alabamy.

obrazki/t_img/virginia.jpg

      Opracował: K.K., dodano: 8.11.2005 r.

Leżakowanie tytoniu w czterech zasadniczych pytaniach...

Codziennie otrzymujemy wiele emaili. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest oczywiście “sposób leżakowania tytoniu”. Problem ten ze względu na swoją objętość mógłby bez problemu zapewnić tematykę newsleterów na cały rok, dlatego też postanowiliśmy zebrać go w pięciu pytaniach, tych najczęściej spotykanych na naszej poczcie, na które postaram się teraz odpowiedzieć.

  1. Dlaczego miałbym leżakować tytoń fajkowy?

Przyczyn dlaczego się leżakuje tytoń jest mniej więcej tyle samo, ile sposobów jego leżakowania. Oto kilka z nich…

Po prostu, długo leżący i dobrze przechowywany tytoń będzie najlepszym jaki paliłeś.

Wszyscy mamy doświadczenia z zakupem niektórych ulubionych mieszanek, które raz kupiliśmy a potem trudno było ponownie na nie trafić albo ich cena wzrosła.

Znacznie oszczędzili byście kupując wasz ulubiony tytoń po aktualnych cenach. Cena tytoniu fajkowego jest kombinacją, kosztów wytworzenia, kosztów surowca, zmian technologicznych oraz nowych stawek podatkowych. Kup teraz i oszczędź na przyszłość.

Wreszcie ewentualne zmiany prawne dotyczące limitowania zakupów przez Internet tak jak to zrobiono już w kilku krajach europejskich, również nie pozostaną bez wpływu na cenę tytoniu znajdującego się na rynku.

 

  1. Który z typów tytoniu jest najbardziej opłacalny w leżakowaniu?

Zdecydowanie odpowiem, że Virginia dalej tytonie angielskie.
Z doświadczenia powiem, iż najmniej korzyści przynosi przechowywanie tytoni aromatycznych.

 

  1. Gdzie powinniśmy przechowywać leżakujący tytoń?

Tytoń przeznaczony do leżakowania powinien być przechowywany w chłodnym i ciemnym miejscu. Światło oraz temperatura to dwa najbardziej niebezpieczne  czynniki mogące oddziaływać na nasz przechowywany tytoń, dlatego też powinniśmy unikać ich za wszelką cenę. Sposób przechowywania jest prosty, np. papierowe torby pod łóżkiem bądź tekturowe pudełka z tym, że tymi sposobami leżakowanie nie może przekroczyć 18 miesięcy +/-. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zapewnienie warunków jakich wymaga leżakowanie wina…ale oczywiście mało kto dysponuje takim miejscem oraz klimatyzatorem nawet we własnym domu. Wino i tytoń fajkowy wymagają tych samych warunków…tej samej temperatury i wilgotności. Wymagania co do wilgotności są znacznie mniejsze niż w przypadku cygar które wymagają zwykle wilgotności na poziomie 70 proc., w przypadku tytoniu fajkowego jest to wymaganie na poziomie 30-40 proc. oczywiście w zależności od typu tytoniu.

 

  1. Jak długo powinniśmy leżakować tytoń?

Minimalny okres, przy którym możemy oczywiście odnotować ewidentne korzyści mieści się w przedziale 6-12 miesięcy. Najbardziej system efektów leżakowania przyspiesza
w okolicach 18 miesięcy a zaczyna zwalniać w okolicach 36 miesięcy. Niejednokrotnie zdarzały się przypadki, iż znaleziony po 30 latach tytoń posiadał zupełnie niesamowite walory smakowe. W zasadzie nie ma górnej granicy przechowywania tytoniu jeżeli jest to realizowane we właściwy sposób.

     Opracował: J.M., dodano: 17.12.2007 r.


Główna Mapa Księga gości Praca Współpraca Prywatność KontaktCopyright © 2005 - cafebruyere
Design: Zama
All Rights Reserved
Webmaster: cafebruyere - cafebruyere@wp.pl