Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Bruyere.pl
Podręcznik O fajkach Akcesoria Tytonie Galeria Strefa Bruyere Cafeteria


Jeśli chcesz zobaczyć fajki wyłowine z historii odwiedź sekcję "Cafe Arte". Znajdziesz tam także pudełka na tytoń i pocztówki...Zapraszam!


Centrum Handlu Hurtowego - baner
Zdobądź uprawnienia kierownika
wycieczek i szkolnych imprez
krajoznawczo - turystycznych
***
kurs Rekrutacja i selekcja pracowników
***
Jak od podstaw przeprowadzić proces rekrutacji, aby z sukcesem zatrudniać odpowiednich pracowników...
**
rewelacyjny kurs internetowy organizowany przez firmę  Prestin
*
Firma jest tak dobra, jak ludzie, którzy ją tworzą

Historia kobiecej fascynacji paleniem fajki ;-)

Zainteresowanie kobiet paleniem fajki znane było od zamierzchłych czasów lecz największy jego rozkwit przypadał na XVII i XVIII wiek. Szanowane kobiety często były widywane paląc fajkę również w publicznych miejscach. Wiele znanych obrazów przedstawiało znane kobiety swoich czasów pijące i palące gliniane fajki.

obrazki/collect/paintings/001.jpg

Także średnia klasa oddawała się tym praktykom w tych czasach. W czasach Elżbietańskich fajki gliniane były bardzo delikatne oraz bogato zdobione, charakteryzowały się ponadto bardzo długim cybuchem W ich produkcji specjalizowali się Duńczycy.

obrazki/collect/clays/clypipes_001.jpg

Duńskie, francuskie i angielskie kobiety namiętnie oddawały się paleniu fajki w stylu "Indian Weed". Przez wieki najlepszym narzędziem palenia tytoniu był właśnie gliniane fajki.
Początkowo około roku 1575 fajki były produkowane w Anglii lecz w XVII wieku niekwestionowanym centrum produkcji fajek glinianych stała się Holandia.

Nie znaczy to wcale, że tego typu fajki nie były również produkowane w innych krajach europejskich. Każda fajka w tym okresie była biała, o małej główce i długim cybuchu.
Były bardzo delikatne i nie wytrzymywały zbyt długo.

obrazki/collect/paintings/004.jpg

Od 1850 roku gdy fajki stały się wyznacznikiem klasy pracującej, palenie fajki przez kobiety zostało znacząco ograniczone szczególnie w sferze publicznej. W tym czasie stopień akceptacji palących kobiet był różny w zależności od regionów.
Uważa się, że wiele kobiet zachowało swój nałóg w tajemnicy, często obawiając się społecznego napiętnowania.

obrazki/woman&pipesmoking/97a8cb00.jpg
Markiza de Pompadour, faworyta Ludwika XV, była pasjonatką palenia, znano ją również z kolekcji fajek szacowanej na blisko 300 fajek!.


W rolniczych regionach gór szkockich oraz w Irlandii kobiety mogły spokojnie oddawać się paleniu fajki bez uszczerbku na reputacji.
Żydowskie kobiety paliły fajki aż do 1930 roku, kiedy to dopadła je podobnie jak góralki w Stanach Zjednoczonych Ameryki, kulturowa izolacja.
Było to postrzegane jako brak wychowania lub kojarzone z niskim pochodzeniem. Dzisiejsze kobiety palą fajkę bądź to aby zwrócić na siebie uwagę, bądź dla pokazania własnej oryginalności.obrazki/woman&pipesmoking/12613b900.jpg

Pierwszą Damą w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki, palącą fajkę była Rachel Jackson. Jako żona towarzyszyła generałowi Jacksonowi w drodze do Waszyngtonu w 1824-25 gdy decydowały się losy prezydentury w Izbie Reprezentantów. Kontrowersje na temat Rachel wyprzedziły jej przyjazd do Waszyngtonu.  
Wszyscy zadawali sobie pytanie "dlaczego inne kobiety miały by ją zaakceptować?", w rzeczywistości po prostu ją pomijano. Ale sama Rachel nie była chętna przyjazdowi do Waszyngtonu w 1828 roku. Obawiała się że jej nieobycie towarzyskie, palenie fajki, może w zły sposób oddziaływać na poparcie społeczne dla jej męża, nowego Prezydenta. W końcu przyzwyczaiła się do docinek ze strony jej przyjaciół. Zmarła 22 grudnia 1828 roku.


      Opracował: J.S.


kurs Skuteczna sprzedaż bezpośrednia i telefoniczna


Główna Mapa Księga gości Praca Współpraca Prywatność KontaktCopyright © 2005 - cafebruyere
Design: Zama
All Rights Reserved
Webmaster: cafebruyere - cafebruyere@wp.pl